Legalność kasyn internetowych w USA

kasyna internetowe w usaKrajem, który słynie z największej ilości kasyn są bez wątpienia Stany Zjednoczone. Mowa oczywiście o kasynach tradycyjnych. Rozwój technologiczny otworzył przed tym sektorem nowe horyzonty. Rozrost sieci internetowej i przechodzenie do niej kolejnych podmiotów i całych branż spowodował powstanie zupełnie nowych usług. Nie inaczej jest z kasynami, które z czasem zaczęły otwierać swoje wirtualne odpowiedniki jako poszerzenie tradycyjnej oferty. Co więcej, z czasem zaczęły pojawiać się tego typu podmioty działające wyłącznie w przestrzeni wirtualnej i nie posiadające fizycznej siedziby.

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej to kraj, gdzie tego rodzaju podmioty oferujące usługi hazardowe rozmnożyły się jak grzyby po deszczu. Amerykańskie prawodawstwo dotyczące hazardu online nie stwarza zaporowych przeszkód firmom chcącym rozpocząć taką działalność. Dzięki temu wirtualne kasyna mogą bez przeszkód oferować swoje usługi tysiącom amerykańskich użytkowników. Obowiązujące przepisy oczywiście nakazują zachowanie i dawanie graczom należytego bezpieczeństwa, tak aby ich codzienna aktywność na tego rodzaju platformach nie stwarzała dla nich zagrożeń na żadnej płaszczyźnie. Obecnie wiele kasyn internetowych w USA oferuje swoim klientom usługi za pomocą licencji off-shore gwarantującej należyte zabezpieczenie w każdym aspekcie.

Hazard online w USA

Podstawowym warunkiem stawianym graczom niezbędnym do rozpoczęcia wirtualnej gry jest wiek 18 lat. To wystarczy, aby móc dokonać wpłaty depozytu w dowolnie wybranym kasynie online zarejestrowanym w USA.

Obecne przepisy regulujące funkcjonowanie hazardu w sieci obowiązują od kilku lat. Wcześniej, na mocy ustawy Kongresu z roku 2006 zakładanie i funkcjonowanie wirtualnych kasyn online było zakazane na terenie całego kraju. Z czasem część stanów zaczęła samodzielnie we własnym zakresie wprowadzać lokalne prawodawstwo legalizujące i regulujące tą branżę niezależnie od władzy centralnej w związku z czym różnią się one między sobą zależnie od regionu. Wśród nich znalazły się między innymi takie stany jak np. New Jersey, Delaware, które zezwoliły na pełny zestaw gier w sieci oraz Nevada. Ponadto w Georgii oraz Michigan można w pełni legalnie korzystać ze slotów online oraz gry w keno. Jeżeli więc ktoś mieszka w USA bądź też wybiera się tam na jakiś czas to warto sprawdzić lokalnie obowiązujące przepisy w tym zakresie obowiązujące w wybranym Stanie.

Hazard online jest uważany przez Amerykanów za dużo trudniejszy niż przez mieszkańców innych części świata. Wszystko przez podlegające dość szerokiej interpretacji prawodawstwo. Tworzy to niewątpliwe problemy np dla mieszkańców USA chcących online zagrać w kasynie za granicą, gdzie obowiązujące prawo jest zgoła odmienne. Takie zmaganie więc często przypomina stąpanie po polu minowym w gąszczu rozmaitych regulacji.

Zgodnie ze stanem aktualnym aż 47 spośród 50 amerykańskich stanów nie posiada precyzyjnych konkretnych przepisów jednoznacznie określających legalność gier w kasynach online. Wiele z nich posiada tylko regulacje zawierające bardzo ogólne wytyczne w tym aspekcie. Na dzień dzisiejszy jedynie w trzech stanach Waszyngton, Louisiana i Utah hazard w kasynach online jest uważany za przestępstwo. W praktyce jest to jednak martwy przepis, gdyż nikogo jeszcze na jego mocy nie ukarano ani nie skazano.

Zmiany regulacji w czasie

Kwestia legalności hazardu online wciąż nie jest w USA dostatecznie dobrze uregulowana. Wiele podmiotów działających w branży poruszać się musi na co dzień w labiryncie przepisów i choć pozornie prawo w wielu stanach nie reguluje tych kwestii bezpośrednio, to pozostawiając swobodę działania to w niejednym przypadku zastosowanie mają te z innych sektorów.

Jak wiadomo wiele podmiotów już od lat dostarcza swoje usługi w tym zakresie. Odbywało się to bez większych problemów, ale tylko pozornie. Od dawna już bowiem istnieje spór, czy ustanowiony w 1971 roku Wire Act odnoszący się do telefonicznego hazardu ma zastosowanie także w przypadku podobnej działalności przez Internet. Akt ten miał w założeniu zdelegalizować międzystanowe zakłady telefoniczne. W związku z tym jednak, że powstał na długo przed wynalezieniem Internetu ostatecznie uznano, że nie ma on konkretnego zastosowania w przypadku hazardu online.

Uchwalony w 2006  roku Unlawful Internet Gambling Enforcement Act (w skrócie UIGEA) zmienił w pewnym stopniu postać rzeczy. Co prawda nie uczynił hazardu w wersji internetowej nielegalnym, lecz zakazał bankom oraz innym instytucjom finansowym procesować transakcje między mieszkańcami USA a stronami oferującymi hazard online. Skutkiem tego było jednoznaczne wycofanie się wielu takich stron z przyjmowania klientów mieszkających w Stanach. Kasyna uznały takie posunięcie za jasną deklarację rządu, że delegalizuje on hazard online.

Mimo tego wielu operatorów nadal po tym kontynuowało przyjmowanie zakładów od amerykańskich klientów. Argumentowali to faktem, że bazowali i byli wcześniej licencjonowani w tych jurystykcjach, gdzie hazard online był już wcześniej legalny w związku z czym nie łamią żadnych praw. Zrobił się pewien chaos. Część Amerykanów zrezygnowała z hazardu i obstawiania zakładów online, a inni nie i robili to nadal. Generalny konsensus brzmi, że żadna osoba grająca na stronach hazardowych nie działa nielegalnie z naruszeniem prawa, a zatem co nie jest zabronione to jest dozwolone.

Ostatnie lata lekko zmieniły stan rzeczy. Wiele stanów wprowadziło prawo otwarcie legalizujące hazard online nierzadko wydając nawet licencje operatorom. Kilka innych zapowiada zmiany lub deklaruje debaty na ten temat. Sytuacja więc w dalszym ciągu ulega ewolucyjnym zmianom.